Wąchanie rozmarynu poprawia pamięć nawet o 75%.

Obecność jednego składnika przyczyną poprawy pamięci nawet o 75%! Jest to możliwe dzięki wąchaniu rozmarynu, który go zawiera

 

Rozmaryn posiada wiele właściwości leczniczych i jest powszechnie znany jest jako przyprawa. Wykazuje działanie bioaktywne i prozdrowotne na ludzki organizm, natomiast w przemyśle spożywczym może być alternatywą dla chemicznych przeciwutleniaczy oraz konserwantów. Od tysięcy lat jego liście, kwiaty były używane w celu poprawy pamięci.

Rozmaryn i jego ważna rola w ochronie mózgu przed starzeniem się

Z wiekiem tracimy pamięć, gdyż jest to normalna część procesu starzenia się. Rozmaryn dzięki zawartości kwasu karnozynowego zwalcza wolne rodniki, które uszkadzają mózg, więc przyczynia się do wzmacniania pamięci. Dzięki rozmarynowi i jego właściwością zwiększa się przepływ krwi w mózgu w wyniku czego dostarczana jest większa ilość tlenu oraz składników odżywczych. Rozmaryn minimalizuje i spowalnia tempo starzenia się komórek mózgu.

 

Wzmocnienie pamięci poprzez wąchanie rozmarynu

Grupę 66 osób poddano badaniu w którym wykorzystano olejek rozmarynowy. Doświadczenie to przeprowadzono w dwóch różnych pomieszczeniach. W jednym pokoju o intensywnym zapachu rozmarynu, natomiast w drugim pozbawionym zapachu. Metodą losową przydzielono poszczególne osoby do dwóch pomieszczeń. Wnioski po zakończeniu badania były niezwykłe. Od 60 do 75% większą szansę na zapamiętywanie mieli badani przebywający w pokoju gdzie był rozproszony olejek rozmarynowy w porównaniu z badanymi, którzy przebywali w pokoju bez zapachu.

 

Stosowanie rozmarynu

Jeśli chcemy aby piękny zapach rozmarynu unosił się w pomieszczeniu w którym jesteśmy należy umieścić kilka kropli olejku rozmarynowego na chusteczce. Po chwili możemy cieszyć się zapachem unoszącym w pokoju. Olejek rozmarynowy również można używać w dyfuzorze do tego przeznaczonym. Niesamowity zapach igiełek rozmarynu wskazuje na dużą zawartość substancji aktywnych. W aromaterapii olejek rozmarynowy jest stosowany do masażu, inhalacji oraz kąpieli.

 

Niezwykłe właściwości olejku rozmarynowego

Rozmaryn, a dokładnie powstały z niego olejek rozmarynowy ma silne właściwości wiruso-, bakterio – oraz grzybobójcze. Oprócz tego wzmacnia odporność, działa przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie.

 

Inne właściwości to:

  • łagodzenie bólu między innymi głowy i miesiączkowego,
  • leczenie zapalenia stawów,
  • usuwanie łupieżu,
  • działanie antydepresyjnie,
  • ochrona DNA przed uszkodzeniami,
  • poprawa krążenia,
  • korzystny wpływ na skórę.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!