Jeśli uwielbiasz banany, przeczytaj 10 niesamowitych faktów o nich (zwłaszcza nr 5)

Banany są prawdopodobnie najzdrowszymi owocami na świecie.

Ten tropikalny owoc to prawdziwy magazyn składników odżywczych, witamin i minerałów, które poprawiają Twoje samopoczucie i zdrowie na wiele sposobów. Co więcej, ich cudownemu smakowi mało kto potrafi się oprzeć.
Banany mają wiele działań prozdrowotnych.

 

Spożywanie jednego banana dziennie może pomóc w takich problemach jak:
  • poranne nudności
  • problemy ze wzrokiem
  • cukrzyca
  • osteoporoza
  • zaburzenia nastroju
  • rak nerek

 

Oto 10 najważniejszych korzyści zdrowotnych wynikających z regularnego spożywania bananów:

#1. Sprzyjają trawieniu

Banany zawierają dużo błonnika, który jest bardzo skuteczny w walce z niestrawnością i zaparciami, ponieważ reguluje ruchy jelit.

 

#2. Kontrolują poziom cukru we krwi

Banany potrafią trzymać poziom cukru pod kontrolą, dzięki czemu są specjalnie zalecane diabetykom. Co więcej, poprawiają nam nastrój i zmniejszają dolegliwości przedmiesiączkowe.

 

#3. Zabiega niedoborowi wapnia

Banany chronią przed utratą wapnia z ciała. Poprawiają też wchłanianie minerałów w kościach i zębach czyniąc je w ten sposób silniejszymi.

 

#4. Czynią Cię mądrzejszym

Dzięki wysokiej zawartości potasu (potas to jedne z kluczowych składników mineralnych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania mózgu), banany mogą poprawić Twoje zdolności poznawcze.

 

#5. Zapobiega rakowi nerek

Dzięki sprzyjaniu wchłanianiu wapnia zapobiegają tworzeniu kamieni nerkowych oraz chronią przed rakiem nerek. Poprawiają też zdrowie kości i zębów oraz zapobiegają degeneracji mięśni.

 

#6. Zwalczają anemię

Banany są bogate w żelazo, dzięki czemu poprawiają jakość krwi i są bardzo korzystne w walce z anemią.

 

#7. Zwiększają Twój poziom energii

Regularne jedzenie bananów znacznie zwiększa Twój poziom energii. Zjedzenie jednego lub dwóch tych owoców przed ćwiczeniami da Ci energię na cały trening.

 

#8. Chronią przed zawałem i udarem

Dzięki wysokiej zawartości potasu i niskiemu poziomowi sodu, banany zmniejszają ryzyko ataku serca i udaru, pod warunkiem, że są spożywane regularnie.

 

#9. Zwalczają przygnębienie

Banany mają dużo tryptofanu, który w ciele zmienia się w serotoninę. Serotonina jest neurotransmiterem w ludzkim mózgu, który wpływa na nastrój.

 

#10. Łagodzą stany zapalne

Na koniec, banany mają mnóstwo witaminy B6, która zmniejsza stany zapalne stawów. Zwalcza również cukrzycę typu II, stymuluje produkcję białych krwinek i poprawia stan systemu nerwowego.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!